Od czego zależy klasyfikacja złomu i jaki ma wpływ na ceny?
Złom często kojarzy się z bliżej nieokreśloną masą pogiętych i nieprzydatnych przedmiotów z trudnego do ustalenia metalu. Firmy zajmujące się przechowywaniem i przetwarzaniem tego rodzaju odpadków rozróżniają jednak rodzaje złomu według szeregu kryteriów. Inną wartość będą przedstawiać wstęgi i kręgi pozostałe po cięciu blachy, a inną walcowane z jednego kawałka szyny czy stalowe belki uzyskane podczas demontażu. Od czego zależy odpowiednia klasyfikacja złomu i jaki wpływ ma na jego ceny?
Na jakie typy dzieli się złom?
Odpady metalowe dzielą się na dwie główne kategorie: złom wsadowy, oznaczany literą W i niewsadowy, oznaczany literą N. Co to właściwie oznacza i czy skup złomu może je przyjąć?
Złomem wsadowym określamy taki odpad, który w procesach metalurgicznych może być przygotowany do dalszego użycia. Zaklasyfikowanie surowca jako W wymaga określenia składu chemicznego zdawanego metalu. By uznać złom za wsadowy, ważne jest także sprawdzenie, czy jego zanieczyszczenie mieści się w dopuszczalnej normie oraz opisanie jego postaci, wymiarów i masy – te określone są zwykle przez końcowego odbiorcę materiału. Dopiero taki, precyzyjnie zbadany i opisany produkt nadaje się do bezpiecznego wykorzystania jako wsad w procesie wytapiania stali. To wartościowy surowiec, którego ceny sprzedaży są zwykle atrakcyjne.
Złom niewsadowy to produkt, który nie spełnia określonych powyżej norm i nie jest gotowy do bezpośredniego użycia. By móc bezpiecznie wykorzystać go w charakterze wsadu do pieca hutniczego, musi zostać poddany obróbce mechanicznej – celem dostosowania wymiarów lub obróbce termicznej, aby usunąć zanieczyszczenia. Złom niewsadowy wymaga większego nakładu pracy i kosztów, by przygotować go do przetworzenia w procesie stalowniczym, a co za tym idzie – jego wycena w skupie będzie niższa.
Poza tym głównym i – z perspektywy prowadzenia działalności związanej z przetwarzaniem i wytapianiem metali – najważniejszym rozróżnieniem kategorii złomu, dzieli się on na mniejsze, zwykle określane numerami grupy. Co dosyć oczywiste, skup będzie bardziej zainteresowany zakupem złomu wsadowego, czyli gotowego do bezpośredniego wykorzystania go w procesie stalowniczym, niż materiałem nieprzygotowanym do dalszej obróbki i wymagającym pracy. Zarobić jednak można na obu rodzajach złomu stalowego i żeliwnego.